Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlık Kontrolü: Makyaj cildiniz için kötü mü?

Sağlık Kontrolü: Makyaj cildiniz için kötü mü?

Makyaj, birçok insan için gündelik bir eşyadır ve bazıları için pazarlığa açık değildir. Cildimiz için kötü mü? Her zaman olduğu gibi, cevap kesin değil ve bireye, cilt tipine ve kullandıkları ürünlere bağlı.

Müthiş kozmetik ürün seçenekleriyle çoğu insan makyajla nereden başlayacağını bile bilmiyor. Organik? Doğal? Koku ücretsiz? Hipoalerjenik? Komedojenik? Paraben içermez? Tüm bunlar ne anlama geliyor ve daha iyileri var mı?

Makyaj terimi genel olarak güzelleştirme için kullanılan kozmetik grubunu tanımlar. Diğer kozmetikler cildi ve saçları temizlemek, tedavi etmek veya korumak için kullanılan ürünleri içerir. Ancak bu günlerde, güneşten korunma ve cildin faydalarını sağlamak için makyajı diğer malzemelerle birlikte birleştiren BB veya CC kremleri gibi hepsi bir arada ürünler görüyoruz. Toplam ürün sayısının azaltılması, problemli cilde sahip olanlar için faydalı olabilir, ancak bazıları için işleri karmaşıklaştırabilir.

Makyaj cildimize ne yapar?
Çoğu durumda makyaj zararsız olsa da, bazı ürünler bazı kişiler için sorunlara neden olabilir. Cilt tipinize veya cilt durumunuza uygun makyaj ve kozmetik ürünleri kullanmak çok önemlidir.

Cilt tipleri genel olarak dört gruba ayrılır:

• Yağlı – aşırı yağ üretimi, büyük gözenekler, siyah nokta ve akne eğilimli

• Hassas – sıkı, acı veren, birçok üründe toleranssız ve kızarıklığa eğilimli

• Kuru – mat, kaba veya lapa lapa ve kaşıntıya eğilimli

• normal / kombinasyon – T bölgesinde (alın, burun ve çene) yağlı olabilir, ancak başka yerlerde de sorunsuz olabilir

Her ne kadar çoğu insan temel cilt tipi hakkında iyi bir fikir sahibi olsa da, altta yatan bir cilt hastalığının varlığını tanımakta başarısız olabilir. Egzama, kontakt dermatit, rosacea ve güneş hasarı gibi durumlar, iltihaplanmalara ve cilt bariyerinin bozulmasına neden olabilir.

İnflamasyon kaşıntıya veya hassasiyete, kızarıklığa, topaklara ve çarpmalara neden olurken, bariyer bozulması sıkı, hassas, kuru ve kolayca tahriş olmuş bir cilde neden olur. Bu belirtiler kozmetiklere verilen reaksiyonlardan kaynaklananlarla aynı olabilir ve bu nedenle makyajın neden olduğunu varsaymadan önce göz önünde bulundurulmalıdır. Tersine, cilde uygulanan ürünlere devam eden bir tepki, cildin neden düzenli tedaviye yanıt vermediğini açıklayabilir.
Kozmetiklerin neden olduğu cilt sorunları
Akne cosmetica, belirli kozmetik ürünlerin kullanımı ile tetiklenen bir akne şeklidir. Komedon oluşumuna neden olan (gözeneklerde bir tıkanıklık) bazı bileşenlerle bağlantılıdır ve tipik olarak küçük döküntü benzeri engebeli sivilceler olarak sunulur. Yaygın bir yanılgı, makyajın gözenekleri fiziksel olarak bloke ettiği, oysa aslında blok ölü deri hücrelerinden yapılmış olmasıdır.
Sakınmamız gereken malzemeler var mı?
Koku ve koruyucular, kozmetik ürünlerden kaynaklanan en yaygın temas alerjisi nedenidir. Cilt bakım ürünlerinde kullanılan, çoğu doğal bitki özleri ve uçucu yağlar olan 5.000’in üzerinde farklı koku vardır.

Diğer yaygın alerjenler arasında koruyucular, lanolin, hindistancevizi dietanolamid (köpükleştirici bir madde) ve güneş koruyucu maddeler bulunur. Parabenler, formaldehit ve Quaternium-15 gibi koruyucular, tüm sıvı ürünlerinde onları stabilize etmek ve mikropların büyümesini önlemek için gereklidir. Yaygın bir yanılgı, doğal ve organik bileşenlerin alerjiye veya tahrişe neden olmayacağı, ancak eğilimli bireylerde bunlar aslında oldukça sorunlu olabileceği yönündedir.

Bilinen bir alerjiniz veya duyarlılığınız yoksa, herkesin kaçınması gereken belirli bir bileşen yoktur. Ancak hipoalerjenik, kokusuz ve komedojenik olmayan ürünler aramak akıllıcadır. Yağlı cilt tipi veya akne öyküsü olanlar da yağ bazlı kozmetik ürünlerini sınırlamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM