Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kadınlar neden spor yapar?

Kadınlar neden spor yapar?

Dünyada spor trendinin yayılması, sporun önemi ve pozitif etkisinin anlatılması, kadınlarda spor konusunda farkındalık yaratmak gibi konulara odaklanan Nike, “Kadın ve Spor” konulu son araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Nike ve TNS işbirliğiyle içlerinde Türkiye’nin de olduğu 9 Avrupa ülkesinde, 10 binden fazla kadın arasında yapılan araştırmaya göre, kadınların spor yapmasının esas sebebi “sağlıklı olmak”. Ama yan sebeplerin arasında spor salonunda biriyle tanışmak, öfkeyle başetmek, kendine duyduğu güven duygusunu artırmak gibi sebepler de var.
2008 Ocak ve Şubat aylarında yapılan araştırmaya Hollanda, İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya, İsveç, Türkiye ve Rusya’dan yaşları 16-30 arasında 10 binden fazla kadın katıldı. Araştırmanın sonuçları belirgin bir şekilde, spor yapan kadınların spor yapmayanlara oranla kendilerine daha çok güvendiğini gösteriyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 73’ü sporun kendilerini duygusal açıdan daha güçlü kıldığını ifade ediyor. Aynı kadınlara göre spor, sağladığı fiziksel faydaların yanı sıra, insanın başarı anlayışını değiştiriyor. Spor yapanlar, yapmayanlara göre daha pozitif bir duruş sergiliyor.

DÜNYAYI FETHEDECEK KADAR GÜÇLÜYÜM

Sonuçlara göre, 16-30 yaş arasındaki Avrupalı kadınların neredeyse yarısı spor yapıyor. Avrupalı kadınların yaptıkları sporlar arasında aerobik başı çekerken (yüzde 38), fitness (yüzde 35) ve yüzme (31) üst sıralarda yer alıyor. Araştırma, spor yapmanın temel sebebinin öncelikle fiziksel olduğunu ortaya koyuyor. Genç kadınların spor yapmaktan hoşlanmalarının sebebi, sporun sağladığı fiziksel görünüm ve spor sonrasında hissedilen gurur duyma hissi. Spor yaptıktan sonra kadınları en çok mutlu eden şey kendilerini enerjik hissetmeleri. Kadınların spor yapmalarının asıl sebebi ise sağlıklı olmak.

Araştırmaya katılan ve spor yapan kadınların yaklaşık yüzde 75’i sporun kendilerini duygusal açıdan güçlü kıldığını söylüyor. Kadınlar, sporun hem vücudu, hem de zihni güçlü tuttuğunu düşünüyor. Aktif olarak sporla uğraşan kadınların yüzde 41’i dünyayı fethedebilecek kadar güçlü olduğunu, yüzde 77’si kendine çok güvendiğini, yüzde 77’si kendini başarılı hissettiğini, yüzde 62’si kendine saygı duyduğunu ve yüzde 85’i kendisiyle gurur duyduğunu söylüyor. Ayrıca, sporla uğraşan kadınların yüzde 68’i sporun hayat başarısında ciddi bir etkisi olduğunu ifade ediyor.

YÜZDE 59, SPOR YAPARKEN STRESLE BAŞA ÇIKIYOR

Araştırma sonuçları sporun, kadınların sosyal hayatı üzerinde de önemli rol oynadığını gösteriyor. Araştırmaya katılan ve sporla uğraşan kadınların üçte ikisi spor yaparken yeni insanlarla tanıştığını, yarısı spor sayesinde yüzlerinin güldüğünü ve yüzde 59’luk bölümü de sporun stres ve öfkeyle başa çıkmada kendilerine yardımcı olduğunu ifade ediyor. Spor yaptığını söyleyen kadınların çoğunluğu kendini daha çekici hissediyor. Bu da onların okullarında veya işlerinde daha başarılı olmalarını, daha iyi ilişkiler kurmalarını ve daha mutlu bir yaşam sürmelerini sağlıyor.

Spor, erkekler arasında çok daha yaygın bir aktivite olmasına rağmen, araştırmaya katılan kadınların yüzde 83’ü, sporun daha çok erkek işi olduğunu düşünmüyor. Tam tersine, yarısı kadınların spor konusunda ciddiye alınmadığını düşünüyor ve her 5 kadından 2’si spor ortamlarının fazla erkek egemen olmasından şikayet ediyor. Rus ve İngiliz kadınlar, “Feminen görüntüm kaybolur”; Türk, İtalyan ve Rus kadınlar, “Kaslarım fazla gelişir”; İngiliz kadınlar “Fazla terletir” endişesinde.

Türk kadınlarının tercihleri

% 44 aerobik

% 43 yüzme

% 41 dans

% 35 koşu

% 34 bisiklet

Avrupalı kadınların tercihleri

% 38 aerobik

% 35 fitness

% 31 yüzme

% 23 bisiklet

% 22 dans

Türkiye’de spor ve kadın

İYİ ETKİLER

% 94 Beni duygusal olarak güçlendiriyor

% 88 Kendime güvenim artıyor

% 81 Başarımda büyük rol oynuyor

ENDİŞELER

% 25 Beni daha erkeksi yapar

% 17 Kadınsal vasıflarımı azaltır

% 17 Fazla terletir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM