Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuğumuzu okula başlatırken nelere dikkat etmeliyiz? 2019

Çocuğumuzu okula başlatırken nelere dikkat etmeliyiz? 2019

Çocuğumuzu okula başlatırken nelere dikkat etmeliyiz? 2019

evet kraliçeler sizlere çocuğunuzun okula başlarken nelere dikat edmeniz gerektiginden hem yazı ile hemde video ile sizlere anlatım sunacagım saygılarımızla kraliceler.com

Çocuğumu okula nasıl hazırlayacağım?”, “Bir türlü öğretmene alışamadı, şimdi ben ne yapacağım?”, “Hala gece geç yatıyor, sabah da bir türlü uyandıramıyorum”. Peki, çocuğunuz okula başlamadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Çocuğunuz daha tatil rehavetinden çıkamadı ya da ilk defa okula başlıyor; haklı olarak, tabi ki ilk haftalarda adaptasyon problemi yaşayacak. Yalnız, bu adaptasyon problemini en aza indirebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Birincisi, evinizde mutlaka en az 1 hafta öncesinde okul düzenini uygulamaya başlamalısınız. Bu ne demek mi? Genellikle tatil sürecinde, maalesef çocuklarımız erken saatte uyanmıyorlar ve geç saatlere kadar uyanık kalıyorlar.

Okula başlangıç haftasında, uyku düzenini değiştirmeyen bir çocuk, sabah kalkmakta da zorluk çekecektir. Okul gibi sürekliliği olan ve zorunluluğu olan bir süreçte; itirazlar, inatlaşmalar, “Ben okula gitmek istemiyorum” diyerek sizinle çatışma alanları ortaya çıkabilir. Bu nedenle, daha okul başlamadan, en az 1 hafta öncesine kadar evinizde, okul saatlerini ve okul düzenini uygulamaya başlayın ki; okula başlangıç, bir çocuk için hevesli ve heyecanlı olabilsin.

Okulunu ve Öğretmenini Önceden Tanımasını Sağlayın

Çocuğumuzu okula başlatırken nelere dikkat etmeliyiz? 2019

Bu söyleyeceğim, sizin için biraz zor olabilir. Eğer, çocuğunuz ilk defa okula başlıyorsa ya da yeni bir okula geçiş yaptıysa, mutlaka öncesinde öğretmeni ile tanışabileceği bir ortam ayarlayın. Çocuğun, okula gidebildiği yolu öğretin, onunla okulun bahçesinde zaman geçirin, sınıfına gitsin, önceden o sınıfı görsün tanısın ve mümkün olduğunca(eğer böyle bir fırsatınız varsa ya da bu fırsatı yaratmaya çalışarak), öğretmeni ile tanıştırın ve onunla, ufak da olsa bir zaman geçirsin.

Unutmayın ki; önceden bildiğimiz, deneyimlediğimiz her şeyi kabul etmekte ve hayatımızda alışkanlık haline getirmekte kolaylık yaşarız. Bu nedenle, çocuğunuzu mutlaka, okul zamanı başlamadan önce okul ve öğretmen ile tanıştırın ve ona alışması için biraz zaman tanıyın.

Evinizdeki en büyük çatışma nedir? Çocuğun ders çalışma zamanı. Özellikle okul çağı çocuklarında, ödev zamanları başladığında, en büyük sorunlardan bir tanesi, “Oğlum/kızım çalıştın mı?”, “Ödevini yaptın mı yapmadın mı?”.

Ancak, çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, bunu yalnızca okul zamanında değil; okul dışında da, evde üretim ya da çalışma zamanları olarak belirleyip, düzenli hale getirebilirsiniz. Bunu nasıl mı yapacaksınız?

Evinizde, kitap okuduğunuz zamanlar belli olsun. Herkesin bir şeyler ürettiği, çalıştığı, öğrendiği zamanlar belli olsun ve bunlara da “çalışma zamanları” adını verin. Herkesin oyun oynadığı “oyun zamanları” olsun ya da yemek zamanlarınız ya da birlikte aktivite yaptığınız farklı zamanlarınız olsun. Evin rutininin içerisinde, çalışma zamanlarını belirlediğiniz zaman ve bunu yalnızca çocuğa özgü değil; evdeki herkese bu görevi verip, bu sürede herkesin kendi alanında çalışıyor olmasını desteklediğinizde, çocuğunuz da ders çalışma alışkanlığını kolaylıkla edinecektir.

Çocuğunuzu okula alıştırırken, basamaklandırarak alıştırmayı unutmayın. Bu ne demek? Aslında mutlaka, özellikle okul öncesi dönemi için, çocuklar için oryantasyon programları vardır, bu okul tarafından da belirlenebiliyor. Ancak, kimi zaman, okul oryantasyon programını önemsemeyebiliyor. Bu noktada iş, veliler olarak sizlere düşüyor. Peki, bunu nasıl planlayacaksınız?

Çocuğunuzu tam gün ya da yarım gün okula göndereceksiniz ama çocuğunuzun okul ile ilgili hiç bir fikri yok. Bu nedenle, okul sürelerini önceden belirleyin ve o basamaklandırmalar ile çocuğa, okula geliş gidişi sağlamalısınız.

Örneğin, Pazartesi günü bir saat olarak okul sürecini belirlemelisiniz. Bir saat sonunda, gidip okuldan alacaksınız ve o gün okulu yalnızca bir saat olarak düşüneceksiniz. Bunu; Salı, Çarşamba ya da Perşembe, iki ya da üç güne de sarkıtabilirsiniz. Ardından, iki saate çıkın ve ardından üç saate derken, basamaklandırarak alışma sürecini yönetmelisiniz.

Oryantasyon Neden Önemli?

Çocuğunuzun okula gidip gelmelerini normalleştirebilmesi için önemli. Aynı zamanda, ayrılık kaygısı ile baş edebilmesi için önemli; çünkü, özellikle okula yeni başlayan, okul öncesi çağdaki çocuğun, anneyi kaybetme korkusu gelişebilir. Çoğu zaman, bağımlı kurduğumuz ilişkilerde de bu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, annenin gideceğini ama daha sonrasında geri gelip onu aldığını görebilmesi, keşfedebilmesi için de oryantasyon çok değerlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM